אם נהגת ללא ביטוח חובה או רישיון נהיגה תקף, ונפגעת בתאונת דרכים, והאשמה לא היתה בך אלא בנהג האחר - הרי שנפתח כאן חלון הזדמנויות לתביעה.

משטרת ישראל חוקרת את תאונות הדרכים, ובאם נהגת ללא רישיון ו/או בטוח חובה תקף הרי שיתכן שיוגש כנגדך כתב אישום, אך במקביל - הנהג האשם בתאונה והגורם לתאונה אמור לעמוד לדין אף הוא.

חשוב להקפיד כי משטרת ישראל לא תסגור את התיק החקירה מחוסר ענין לציבור ותעמיד הנהג האשם לדין.

עם הרשעתו של הנהג האשם בתאונה, ניתן להגיש תביעה לפיצויים על פי פקודת הנזיקין, ולקבל פיצויים בגין נזקי הגוף שנגרמו לך בתאונה.

חשוב לציין כי תביעה על פי פקודת הנזיקין מאפשרת קבלת פיצויים גבוהים יותר מתביעה על פי חוק הפלת"ד.


למשרדנו הגיע בחור צעיר אשר נהג על טרקטורון ללא ביטוח חובה. הוא נהג על פי כל כללי הבטיחות המחייבים בחוק כאשר חצה כביש ורכב שעבר עבירת תנועה פגע בו וגרם לריסוק רגלו (ברך וטיביה ופגיעה בקרסול). כתוצאה מהתאונה אושפז בבית חולים, עבר ניתוחים אחדים ונשאר עם מגבלה ונכות רפואית לכל חייו. הלקוח שלנו מאוד חשש מההודעה למשטרה ומעתידו כנכה ללא פיצויים.

בהנחייתנו הגיש הלקוח את הודעתו למשטרה. אנחנו עמדנו על כך שמשטרת ישראל תמצה עד תום את חקירתה כנגד הנהג הפוגע ותגיש כנגדו כתב אישום. ואכן, כנגד הנהג הפוגע הוגש כתב אישום והוא הורשע בבית המשפט לענייני תעבורה. עם קבלת הרשעת הנהג הפוגע הגשנו תביעת הלקוח אשר נהג ללא ביטוח חובה לבית המשפט כתביעת נזיקין.


הלקוח שלנו קיבל פיצוי בסך של 760,000 ₪ - פיצוי גבוה מהפיצוי שאותו היה מקבל לו היה תובע לפי החוק לפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, שכן בהתאם לפקודת הנזיקין בסיס השכר לחישוב הפסדי הכנסה הוא ברוטו ולא נטו. כמו כן, אין מגבלה על פיצוי בגין כאב וסבל.

מקרה נוסף שהגיע למשרדנו, של בחור צעיר שנהג על אופנוע ללא בטוח חובה ונגרמו לו פגיעות קשות בכתף ובברך. לאחר "מלחמה" של שנתיים אל מול כל הגורמים הרלוונטים, ראשית המשטרה, שתחקור את הנהג הפוגע ותעמידו לדין, ולאחר מכן ההליך בבית המשפט להרשעת הנהג הפוגע ועד לקבלת פסק הדין המרשיע - הוגשה תביעה לפי פקודת הנזיקין ובהתאם לה פוצה מרשנו בסך של 1,260,000 ₪.

עולה השאלה - מדוע לא נוכל להגיש כל תביעות נזקי גוף בתאונת דרכים בהתאם לפקודת הנזיקין אם הפיצויים המתקבלים גבוהים יותר?
התשובה היא כי המחוקק קבע ייחוד עילה בתאונת דרכים, אשר משמעו שלא ניתן להגיש כל תביעה אחרת בתאונת דרכים אלא על פי חוק הפלת"ד. רק אם אינך נכנס בגדר דרישות החוק. אז ורק אז ניתן לתבוע בהתאם לפקודת הנזיקין בתנאים המפורטים לעיל.

 

נכון שהתנאי הראשון לקבלת פיצויים לנפגעי גוף בתאונת דרכים הוא נהיגה עם רישיון נהיגה תקף וביטוח חובה, על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. זאת כאשר אתה הנהג ברכב. אך מה קורה במקרה בו נפגעת בתאונת דרכים כאשר אתה הנהג ונהגת ללא ביטוח חובה תקף? או נהגת ללא רישיון נהיגה? האם נשללו זכויותיך לתביעה?
התשובה היא: בהחלט לא.