פיצוי של 10 מיליון ₪ בגין אי מתן מידע על סיכוני הריון מרובה עוברים

ביה"ח ביקור חולים חויב לשלם פיצוי בסך 10 מליון ₪ להורים חרדים שלא קיבלו הסבר על סיכוניו של הריון מרובה עוברים במסגרת הליך IVF.

התובעים הינם בני זוג חרדים שנזקקו לטיפולי הפריה חוץ גופית עקב קשיים להיכנס להריון ספונטני. במסגרת הטיפול הוחזרו לרחמה של האם שלוש ביציות מופרות, ואלו נקלטו כולן והבשילו להריון שלישייה (שתי בנות ובן).

שבועות לאחר תחילת ההריון, נאמר לבני הזוג לראשונה כי הריון שלישייה כרוך בסיכון מוגבר להסתיים מוקדם מהצפוי, על כל סיכוני הפגות שכרוכים בסיום מוקדם של ההריון. הומלץ לבני הזוג לעבור הליך של דילול עוברים, ולהמית בתוך הרחם אחד מהעוברים שבשלב זה היו בריאים כולם. בני הזוג, סירבו להמלצה לדלל את אחד העוברים, וזאת מאחר שבהתאם לאמונתם המדובר בשלב זה ברצח של עובר חי ובריא.

בהמשך, הסיכון התממש, ההריון הסתיים בשבוע ה-31, ועקב סיכוני וסיבוכי הפגות אחד משלושת העוברים (הבן) נותר עם נכות קשה של 100% שמתבטאת בשיתוק מוחין המיפלגי, פיגור שכלי קשה ואוטיזם.

בית המשפט קבע רשלנות רפואית בהריון, תוך  שקבע כי בית-החולים התרשל כלפי התובעים במסגרת תהליך IVF, בהימנעותו ממתן הסבר בדבר הסיכון של היווצרות היריון מרובה עוברים והסיכונים הכרוכים בו, ובדבר הצורך בביצוע דילול עוברים.

מדובר בתביעת הולדה בעוולה, והפיצוי נפסק להורים הסתכם בסך כולל של כ-10,000,000 ₪, לפני ניכוי תשלומי ביטוח לאומי.
 

פס"ד מיום 1.8.17 ת.א. ( ת"א)  57625-01-11

health, health, medicine, medical, pulse