לפניכם שאלות ותשובות נפוצות בנושא תאונות דרכים שריכזנו עבורכם. בכל שאלה נוספת, אתם מוזמנים לפנות אלינו בטל. 03-6968286

עשיתי תאונת דרכים שבה אני אשם. האם העובדה הזו מונעת ממני את אפשרות תביעה?

לא. אין כל רלוונטיות לשאלת האשמה. השאלה היחידה הרלוונטית היא קיומם של פוליסת ביטוח חובה ורישיון נהיגה תקף. שאלת האשמה רלוונטית לפגיעת הפח ברכב. גם אם אתה אשם בתאונה, אתה זכאי לפיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לך.

אני לא אשם בתאונה, האם תובעים את הרכב הפוגע, האשם בתאונה?

לא. בתאונות דרכים, כאשר התביעה הינה על נזקי גוף, תובעים את ביטוח החובה של הרכב שבו נסעת בעת התאונה.

שאלות ותשובות בנושא תאונות דרכים

הייתי מעורב בתאונת שרשרת, את מי עלי לתבוע על נזקי הגוף?

הרכב שבו נהגת/נסעת הינו הרכב שאותו תובעים בגין נזקי גוף (ביטוח החובה של הרכב).

עברתי תאונת דרכים ופניתי לטיפול רפואי, אך זה היה לפני 6 שנים. האם אני עדיין יכול לתבוע?

בוודאי. בהתאם לחוק, ההתיישנות על תביעות מסוג זה הינה 7 שנים ממועד התאונה.

עברתי תאונת דרכים בעבודה, האם התביעה היא רק מול המוסד לביטוח לאומי?

באם עברת תאונת דרכים בעבודה, הינך זכאי לתביעה בשני מישורים לפחות: תביעה מול המוסד לביטוח לאומי ובמקביל תביעה כנגד ביטוח החובה של הרכב (התביעות תלויות זו בזו בשאלת הנכות, אם נקבעת על ידי המוסד לביטוח לאומי נכות המחייבת את בית המשפט בתביעה מול חברת הביטוח). כמו כן, באם יש לך פוליסות ביטוח פרטיות של אובדן כושר עבודה ונכות, אפשר לתבוע גם מכוחן (בהתאם לפוליסות).

נפגעתי כהולך רגל בתאונה שהנהג ברח. את מי אני יכול לתבוע?

באם הינך הולך רגל, בהתאם לחוק, אתה יכול לתבוע את "קרנית", שהינה קרן ממשלתית הפועלת בהתאם לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, והתביעה הינה מולם ישירות.

ילדי נפגע בתאונת דרכים ונגרמו לו נזקי גוף. עד מתי ניתן להגיש תביעתו?

כאשר מדובר בתאונת קטינים, אפשר לתבוע עד הגיעו של הקטין לגיל 25 - באמצעות הוריו עד גיל 18, ולאחר מכן באופן עצמאי.

עברתי תאונת דרכים ונפגעתי בגב. סבלתי מבעיות בגב גם לפני התאונה. האם אני יכול לתבוע?

כן, באופן חד משמעי. התביעה היא על הנכויות הזמניות כתוצאה מהתאונה, ולאחר מכן על החמרת מצב רפואי קודם.

נפגעתי בתאונת דרכים ואני לא עובד כבר 3 חודשים. מצבי הכלכלי מאוד קשה עקב כך, אני עדיין מטופל מבחינה רפואית ולא יודע מתי אוכל לחזור לעבודה. יש לי התחייבויות חודשיות קבועות כמו משכנתא וחוגים לילדים ואינני יכול לעמוד בהן. מה ניתן לעשות?

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים כולל  מנגנון של תשלומים על חשבון התביעה ("תשלום תכוף") אשר נועד למצבים של אובדן כושר עבודה שבהם הנפגע אינו משתכר ונדרש להוצאות שונות, לרבות הוצאות רפואיות. מדובר בתשלומים שיכולים לאפשר לנפגע מחיה באותה תקופה קשה. לצורך העניין, יש למלא עם עורך דין תצהיר הנקרא "דרישה כדין" בהקדם, שכן בהתאם לחוק, לחברת הביטוח יש זמן להשיב תוך 60 ימים ורק אם לא תענה הדרישה תוך פרק זמן זה, ניתן להגיש בקשה מתאימה לבית המשפט ל"תשלום תכוף".

נפגעתי בתאונת דרכים לפני כשנתיים. מאז התאונה החלתי לסבול מכאבים בחלקי גוף שונים, מעייפות, מחוסר יכולת לקום בבוקר, ומתשישות. זמן רב עברתי מרופא לרופא בבדיקות שונות ורק לאחרונה אובחנתי כסובל ממחלת פיברומיאלגיה. האם ניתן לקשור הופעת המחלה לפגיעה בתאונת הדרכים?

זה אפשרי. יש צורך לבדוק את מלוא התיק הרפואי ע"י מומחה בתחום הראומטולוגיה. קיימים מחקרים הקובעים קשר סיבתי בין טראומה כגון תאונת דרכים לבין התפרצות המחלה. כל מקרה, לפי נתוניו המיוחדים, צריך להיבחן לגופו ע"י מומחה בתחום.